Pulsuz Dilekçe
Sevgili Anneciğim ve Babacığım,
Bütün duygu ve düşüncelerimi dile getirebilseydim, şunları söylemek isterdim;
Sürekli bir büyüme ve değişme içindeyim. Sizin çocuğunuz olsam sizden ayrı bir kişilik geliştiriyorum. Beni tanımaya ve anlamaya çalışın. Denem ile öğrenirim; beni her yerde, her zaman koruyup kollamayın. Büyümeyi çok istiyorsam da ara sıra yaşımdan küçük davranmaktan kendimi alamıyorum. Bunu önemsemeyin, ama siz beni şımartmayın sonra hep çocuk kalmak isterim. Her istediğimi elde edemeyeceğimi biliyorum. Ama siz verdikçe almadan edemiyorum.
Bana yerli yersiz söz vermeyin. Sözünüzü tutmayınca sizlere olan güvenim azalıyor. Bana kesin ve kararlı davranmaktan çekinmeyin. Yoldan saptığımı görünce beni sınırlayın. Koyduğunuz yasak ve kuralların hepsini beğendiğimi söyleyemem. Ancak, hiç kısıtlamayınca ne yapacağımı şaşırıyorum. Tutarsız davrandığınızı görünce hem bocalıyor, hem de bundan yararlanmadan edemiyorum. Öğütlerinizden çok davranışlarınızdan etkilendiğimi unutmayın.
Beni eğitirken ara sıra yanlışlar yapabilirsiniz, bunları çabuk unuturum. Ancak birbirinize saygı ve sevginizin azaldığını görmek beni yaralar ve sürekli tedirgin eder. Çok konuşup çok bağırmayın, yüksek sesle söylenenleri pek duymam, yumuşak ve keskin sözler bende daha iyi iz bırakır. “ Ben senin yaşındayken…” diye başlayan söylevleri hep kulak ardına atarım.
Küçük yanılgılarımı büyük suçmuş gibi başıma kakmayın. Bana yanılma payı bırakın. Beni korkutup sindirecek suçluluk duygusu aşılayarak uslandırmaya çalışmayın. Yanlış davranışım üzerinde durup düzeltin, ceza vermeden önce beni dinleyin suçumu aşmadığı sürece cezama katlanabilirim. Beni dinleyin.. Öğrenmeye en yatkın olduğum anlar, soru sorduğum anlardır açıklamalarınız kısa ve öz olsun.
Beni yeteneklerimin üstünde işlere zorlamayın. Ama başarabileceğim işleri bekleyin. Bana güvendiğinizi belli edin, beni destekleyin; hiç değilse çabamı övün. Beni başkalarıyla karşılaştırmayın; umutsuzluğa kapılırım. Benden yaşımın üstünde olgunluk beklemeyin.
Bütün kuralları birden öğretmeye kalkmayın; bana süre tanıyın. Yüzde yüz dürüst davrandığımı görünce ürkmeyin. Beni köşeye sıkışmayın; yalana sığınmak zorunda kalırım. Sizi çok bunaltsam bile soğukkanlılığınızı yitirmeyin. Kızgınlığınızı haklı görebilirim, ama beni aşağılamayın hele başkalarının yanında onurumu kırmayın. Bana haksızlık ettiğinizi anlayınca açıklamaktan çekinmeyin, özür dileyişiniz size olan sevgimi azaltmaz, tersine beni size daha çok yaklaştırır.
Aslında ben sizi olduğunuzdan daha iyi görüyorum. Bana kendinizi yanılmaz, erişilmez göstermeye çabalamayın. Yanıldığınızı görünce üzüntüm büyük olur. Biliyorum, ara sıra üzüyor, belki de sizi hayal kırıklığına uğratıyorum. Bana verdikleriniz yanında benden istediklerinizin çok olmadığını da biliyorum.
Yukarıda sıraladığım istekler size çok geldiyse birçoğundan vazgeçebilirim. Yeter ki; beni ben olarak sevebileceğinize olan inancım sarsılmasın. Benden “örnek çocuk” olmamı istemezseniz, bende sizden kusursuz anne baba olmanızı beklemem. Sevecen anlayışlı olmanız bana yeter.
Sizin çocuğunuz olarak doğmak elimde değildi. Ama seçme hakkım olsaydı sizden başka kimsenin çocuğu olmak istemezdim.
Sevgiler
Çocuğunuz

Alıntı..

Kategoriler: Hikayeler