Pikmaryon
Pikmaryon bir heykeltıraştır. Bir gün öyle bir kadın heykeli yaratmıştır ki kusursuz çok güzel bir kadın heykeli olmuştur.
Pikmaryon bekâr yaşlı bir adamdır ve de heykeline aşıktır. Hayallerindeki kadını yaratmıştır. Bir gün bir periyle karşılaşır. Peri Pikmaryon’un üç dileğini yerine getirecektir.
Pikmaryon periden kendini 20’lik bir genç erkek yapmasını ister. Dileği hemen yerine gelir. Pikmaryon artık genç ve yakışıklı bir erkektir.
Pikmaryon ikinci dileğinin ne olacağını düşünür, ne istemelidir. Aklına heykeli gelir, periye heykelini gösterir. Heykelini insan yapmasını etten ve kemikten olmasını ister. Peri hemen dileğini yerine getirir. Heykel insana dönüşür ve çok güzel bir kadın olmuştur.
Pikmaryon son olarak da bu hayatının kadının sonsuza kadar onun olmasını, kimsenin onu almasını veya onu terk etmesini istemez. Peri bu dileğini de yerine getirir ve kaybolur.
Peri taştan ve mermerden olan heykeli insan şekline sokmuştur ama ruh verememiştir. İnsan şeklindeki heykel çok soğuktur. Sevgili heykelinin insan olması yine Pikmaryon’u mutlu etmemiştir, çok mutsuzdur. Sevgili insan gibi görünse de içi hala bir heykeldir çok soğuk ve taş gibidir.
Dışı değişse de içi hep aynıdır.
Alıntı…

Kategoriler: Hikayeler