1. Daha küçük tabaklar kullanın
Büyük bir tabağa yiyeceğiniz miktarı koyduğunuz zaman eğer tabak dolmuyorsa beyniniz yiyecekleri eksik olarak görecek ve sizi daha çok yemeğe itecektir. O yüzden yemek tabaklarını küçültüp boşluk kalmayacak şekilde doldurursanız farkında olmadan daha yemek yiyerek beyninize doyma sinyallerini vermiş olacaksınız.
2. %20 daha az yemek yiyin
Herhangi bir öğünde yediğiniz yemeklerin tamamını %100 olarak düşünün. Normalde bu yemeklerin %80 yiyerek kolaylıkla doyabilirsiniz. Ama alışkanlıktan hepsini yemek zorundaymış gibi hissedersiniz. Bu yüzden tabaklarınızı küçültüp yiyeceğiniz miktarı %20 kısarsanız vücut tatmin olacaktır.
3. Daha uzun bardaklar kullanın
Tıpkı daha az gıdalar küçük bir tabakta daha fazla yiyecek gibi gözüküyorsa, sıvı içeceklerinizi de uzun ince bardaklar kullanarak daha çok göstererek daha az tüketebilirsiniz. Uzun ince bir bardakta çok gibi gözüken içeceğinizi azaltarak daha az kalori almış olursunuz.
4. Kahvaltıda protein yiyin
Proteini yüksek kahvaltıların, iştahı bastırdığı ve gün boyunca yemek yeme isteğini azalttığı ispatlanmış bilimsel bir gerçekliktir. Özellikle yumurtayı her gün tüketmeye önem verin. Reçeller, börekler, poğaçalar yerine büyük bir omleti tercih ederek kolaylıkla kilo verebilirsiniz.
5. Günde üç öğün yemek yiyin
Öğün atlayarak kilo verebileceğinizi aklınızdan atın. Çünkü öğün atlamak iştahınızı kontrol etmenizi zorlaştırarak sizi daha çok yemek yemeğe itebilir. Üç öğün yemek yiyerek fark etmeden daha az yemek yiyebileceğiniz 10 basit yolla rahatlıkla kilo verebilirsiniz.
6. Atıştırmalıkları kendinizden uzak tutun
Atıştırmalıklarla ilgili yapılan bir araştırmaya göre, yiyeceklerin görünür oldukları yerlerde fazla tüketildiği ispatlanmıştır. Yani evinizde bulunduğunu bildiğiniz bir atıştırmalığı tüketme olasılığınız çok yüksek. O yüzden evinizde ok fazla abur cubur ve atıştırmalık bulundurmayın. Evinizde ya da iş yerinizde atıştırmalık bulundurmayın çünkü ihtiyacınız olmadığı halde tükettiğiniz bu gıdalar kalori olarak vücudunuza girecektir. Bu yüzden atıştırmalık olarak meyve çerez gibi sağlıklı gıdaları evinizde bulundurun.
7. Çiğneyin
Çoğu insan bir an önce yemek yiyip işlerine geri dönmek için çiğnemeden yemeğini bitirir. Yiyecekleri çiğnemeden tüketmek daha fazla yemek yemeğe yol açar. Yavaşlayın ve her ısırığı çiğneyerek yiyin. Bu alışkanlığı kazanmak için her lokmanızda içinizden yirmiye kadar saymadan yutmayın. Çiğneyerek yediğiniz zaman tabağınızdakiler bitmeden tok bir şekilde masadan kalktığınızı fark edeceksiniz.
8. Paketten yiyecek yemeyin
Özellikle işimizin acele olduğu zamanlarda bir paket bisküvi, kutulu bir fast food ya da buna benzer yiyecekleri paketinden tüketerek çok büyük bir hataya maruz kalırız. Çünkü midemiz yiyecekleri sayamaz yiyecekleri biz sayabiliriz. O yüzden her şeyi küçük tabağınıza koyarak porsiyon haline getirerek tüketin. Paketten tükettiğiniz zaman yiyeceği göremediğiniz için normal porsiyonunuzu üçe katlayabilirsiniz.
9. Televizyon önünde yemek yemeyin
Televizyonda kaçırmak istemediğiniz bir programı izlemek için yemeğinizi TV karşısında yeme alışkanlığı, sizin farkında olmadan daha hızlı ve çok yemenize yol açacaktır. Yemek masasında sakin bir ortamda yemek yemeniz daha az kalori alarak az yemenizi sağlar.
10. Sağlıkla ilgili tavsiyelere gereğinden fazla takılmayın
Sağlıklı beslenme, kilo verme, diyet ile ilgili birçok araştırma bulunmaktadır. Bunların her birine kulak asıp bu daha sağlıklı çok tüketeyim ya da bundan yememem gerekiyor gibi takıntılara sahip olabilirsiniz. Sağlıklı beslenmek her şeyin tadına abartmadan varabilmektir. Fark etmeden daha az yemek için uygulayacağınız bu 10 basit yol sayesinde beslenme hayat tarzınız haline gelecek ve uzun vadede, kendinize acı çektirmeden, rahatlıkla kalıcı kilolar verebileceksiniz.

Kategoriler: Diyet Öneri