Bitkilerde Karbonat Kullanmanın Faydaları

Bahçeyle uğraşmak, çiçeklerle bitkilerle uğraşmak en iyi fiziksel aktivitelerden biridir. Bugün evimizdeki çiçekler ve bahçemizdeki bitkiler için toprağa karbonat atmak faydalımı zararlımı onu göreceğiz.

Karbonatın Bitkilere Faydası
Kimyasal ilaçlar kullanmak yerine karbonat kullanarak bahçenizde fidelerinizde evinizde çiçeklerinize zarar veren birçok şeyden kurtulabilirsiniz. Kısaca bitkilerde karbonat kullanmanın faydalarına değinelim. Güzel bir böcek kovucudur mesela.

Böceklerden kurtulmak için 1 yemek kaşığı zeytinyağı, 2 yemek kaşağı karbonat, birkaç damla sıvı sabunu bir şişede su ile karıştıralım. 3 günde 1 bahçede fidelere püskürtebilirsiniz. Bu yöntem fideleri böceklerden koruyacaktır.
5 yemek kaşağı karbonatı, 5 yemek kaşağı pudra şekeri, 1 yemek kaşığı su ile karıştıralım. Bu karışımı karınca yuvalarına dökelim. Biraz sirke ekleyebilirsiniz. Bu karışım karıncaları bahçeden uzaklaştıracaktır.
Karbonat bitkileri yabani otlar, mantar ve küflerden de korur.

Bahçenizde mantar oluştuysa bunlardan kurtulmak için 4 çay kaşığı karbonatı 1 şişe suyla karıştıralım. Mantar oluşan bölgeye sürelim. Mantarlar oluşmayacaktır.
Meyve ve sebzeleri küflerden korumak için 1 yemek kaşığı karbonat, 2,5 yemek kaşığı bahçıvanlık yağı ve 1 şişe suyu karıştırıp sorunlu bölgelere püskürtelim.
Yabani otlardan kurtulmak için otların olduğu bölgeyi nemlendirelim. Yaprakların olduğu kısımlara karbonat dökelim. Kalın bir tabaka halinde dökebilirsiniz.
Bitkilerin tadında ve görünümünde de etkilidir.

Domatesler daha az asitli topraklarda yetiştiğinde daha tatlı olurlar. Bu yüzden domates ektiğiniz kısımlara biraz karbonat serpebilirsiniz.
Begonya, sardunya, ortancaların daha çok çiçek açması için her ay 2 litre su içine 1 yemek kaşığı karbonat ekleyebilir ve sulayabilirsiniz.
Zambak, iris, papatya, gibi çiçekleri sulamadan önce suya biraz karbonat ekleyebilirsiniz. Çiçekler daha sağlıklı ve parlak hale gelecektir.
Karbonat temizlikte de çok etkili.

Bahçenizde bulunan süsler varsa onları temizlemek için karbonat kullanabilirsiniz. 1 litre ılık su, 2 yemek kaşığı karbonat ile karışım oluşturabilir ve bu karışım ile süsleri temizleyebilirsiniz. Lekeli kısımları bu karışımla fırçalayarak temizleyebilirsiniz.
Bahçenizdeki yürüyüş yollarını karbonatla temizleyebilirsiniz. Yabani otlardan da kurtulabilirsiniz.
Bahçede kullandığınız aletleri karbonatla temizleyebilir kötü kokulardan da kurtulabilirsiniz.

Kategoriler: Çiçek Bakımı